DIY Ugradnja alarma i CB na Yuga

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

DIY Ugradnja alarma i CB na Yuga

Počalji od Yugoman 023 taj Ned Mar 06, 2011 11:29 am

Ako zelite da svoj auto modernizujete i osigurate ugradnjom alarma i/ili centralne brave, to vam nece predstaviti velik izdatak jer su ovi uredjaji danas 10 puta jeftiniji nego pre recimo 10-ak godina. Sto se njihove cene tice, recimo da neki normalan sistem (centrala, dva daljinca-priveska, sirena, shock senzor, motorcici, instalacije...) kosta 50-ak evra.

Kada proucite uputstvo, treba da odlucite kako cete sprovesti instalacije. Centrala se obicno postavlja negde ispod ili oko instrument table, i do nje idu zice od motorcica, napajanje i jos ponesto. Ja sam postavio centralu sa vozacke strane, levo od sauha, mada razmisljam i da je premestim na sredinu, iza komandi ventilacije, ili cak da je ubacim negde ispod table.

Razvlacenje instalacija do vrata nije tezak, ali je dosadan posao. Potrebno je skidati tapacire sa vrata na koja se mecu motorcici (kod Yuga samo prednja, kod Skale i zadnja), pomerati tepih, sve u svemu, jednostavni poslovi, ali oduzimaju vreme.

Mislim da je najbolje poceti od postavljanja motorcica. Kad skinete tapacire s vrata, shvaticete i sami gde je najzgodnije postaviti ih. Da ne bih gnjavio sa objasnjavanjem, evo par slika.

Treba izbusiti dve rupe (burgija 3,5mm) u konstrukciji vrata, i motorcic pricvrstiti ovako, srafovi M3, najduzi koje sam nasao. Smile

Zatim motorcic povezati sa bravom. Uz CB i motorcice uglavnom dobijate potrebne delove za montazu (sipka koja se pricvrscuje za motor i bravu auta) i "selnu", stezaljku, kojom se ostvaruje spoj izmedju te sipke i brave. Evo kako to izgleda, montirano na vratima.

Kada ste obavili montazu motorcica, mozete provuci instalacije od centrale do njega. Za ovo je potrebno da uklonite tepih. Sa vozacke strane ga drzi samo jedna metalna ploca stegnuta sa 3 srafa, dole, na sredini i kod instrument table, i kad sklonite tu plocu, moci cete da tepih pomerate bez problema. Videcete ovako nesto:

Najlakse je da parce sajle provucete kroz otvore koje cete koristiti za prolaz kablova. Znaci, provucete sajlu, vezete kablove za nju izolir trakom, i provucete. Ako ugradjujete alarm, njemu treba signal sa prekidaca u vratima, pa iskoristite to sto je tepih pomeren da i ovo povezete-presecite zelenu zicu (koja se vidi na slici) i na nju spojite odgovarajuci izvod sa centrale alarma. Posto ste ovo obavili, mozete vratiti tapacir, rukohvat i rucicu podizaca stakla, i ponoviti postupak na suvozackim vratima (sve je isto kao i na vozackim). Da napomenem da se kod vecine kompleta CB-alarma na prednja vrata (koja imaju ulozak brave i mogu otvarati kljucem) ugradjuju motorcici sa 5 zica, koji daju signal centrali da je brava otkljucana kljucem, pa se onda otkljucavaju i ostala vrata. Sto se provlacenja zica sa suvozacke strane tice, isto je kao i sa vozacke, s tim da ima jos par srafova koje treba otpustiti (koji drze tepih).

Ostaje vam jos povezivanje centrale. Opet je najlakse pratiti shemu koja se dobija uz uredjaj. Obicno je potreban stalan plus za napajanje (i osigurac, najcesce postoji na kablu koji ide do centrale), masa, plus sa kontakta, izvodi za zmigavce (povezuju se na prekidac sva 4 zmigavca, na plavu i plavo crnu zicu), sirena alarma (ako ste je dobili uz uredjaj), prekidac za svetlo kabine (sto sam vec pomenuo), i trebalo bi da je to to.

Neke centrale, kao ova koju sam ja povezivao, ima i izlaz za otvaranje gepeka, pa je i to bilo porebno povezati. Posto sam od ranije imao otvaranje gepeka na dugme, samo sam dodao sivu zicu sa centrale na spoj iza tastera za gepek.

Za kraj, par slika tokom povezivanja centrale.

Izgleda starsno, ali nije, i mislim da je bolje ovo uraditi sam (ili uz neciju pomoc), nego davati priucenim elektricarima 20-30e.

Da napomenem da alarmi imaju i shock senzor, i njega je najbolje montirati na stub volana (gde je i automat za zmigavce kod Yuga).

Stojim na raspolaganju za sva pitanja, predloge i savete. Smile

Zaboravio sam i da napisem da sam imao jedan problemcic, koji sam mozda mogao izbeci da sam malo drugacije montirao motorcice-kada sam ih zasrafio, onaj gumeni deo oko njihove "osovine" je jako cesao o konstrukciju vrata, nisam siguran da bi uopste funkcionisali, a ako i bi, pokidali bi brzo tu gumu. To sam resio ubacivanjem plasticnih distancera od 1cm izmedju vrata i motorcica (ja sam distancere jos pre kupio u Radio klubu, mada mozete i sami napraviti od bilo kakve uze cevi).

I zaboravio sam (bas sam zaboravan Very Happy ) da napisem sta je potrebno od alata da se ovo ugradi na auto.

Nekoliko srafcigera (veci i manji, ravni i krstasti), busilica (aku ili obicna, svejedno), burgija 3.5mm, kleste (specijalne kleste za skidanje izolacije sa zica su dosta korisne, ali moze se sve odraditi i kombinirkama), izolir traka, komad sajle (za provlacenje zica).

Treba imati i srafove za montazu motorcica, to sam vec napisao, ako sam ih i dobio uz alarm, zagubio sam ih, mogu se kupiti u svakoj prodavnici srafovske robe, cini mi se da su moji M3x50, mada nisam siguran, ali kada vidite motorcic, znacete i koliki srafovi su potrebni, takodje spremite i navrtke (matice) i podloske. Da napomenem i da su srafovi koje sam koristio ipak bili prekratki, pa sam secnuo malo motorcice, plasticne cevcice na njima kroz koje prolaze srafovi, i time resio problem. Dakle, mozda vam zatreba i testera, moze da posluzi bilo koja za metal, sperplocu... i secite nezno da vam ne pukne plastika motorcica, kao meni, onda necete moci da ga montirate.

Sto se vremena potrebnog da se ovo uradi tice, zavisi od vise faktora. Zavisi od auta (broja vrata), da li se mece i na gepek motorcic, zavisi naravno i od onog ko radi i njegovog iskustva... Ja sam "radio" celo popodne, ali me je u nekoliko navrata prekidalo nesto, par puta je pocinjala kisa dok sam radio (a nisam imao garazu da radim), pa sam za to vreme radio sta sam mogao u autu, jer nisam mogao da sedim van auta i vucem zice i montiram motorcice, prekidali su me telefonski pozivi i radoznale komsije... Ali sve u svemu, mislim da je oko 3 sata "puna kapa" da neko bez posebnog iskustva odradi ovo na Yugu, prednja vrata bez gepeka.

Nadam se da ce nekom biti od koristi. Smile
Yugoman 023
Moderator
Moderator

Muški Broj poruka : 66
Godina : 28
Datum upisa : 17.12.2007

Pogledaj profil korisnika http://www.zafc.bigforumpro.com

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

- Similar topics

Dozvole ovog foruma: